Веројатно сте слушнале дека многу луѓе пијат наутро на гладно топла вода со мед. Ваква пракса е многу полезна за организмот. Вкусниот пијалок е одлична замена за кафе и го буди организмот, а потребни се само 7 минути за да се ресорбира целосно.

Додадете 1 супена лажица мед во чаша млака вода и пијте го ова секое утро. За подобри резултати можете да додадете сок од еден лимон и малку цимет.

Чашата мед и топла вода помагаат за намалување на килограми, обезбедуваат енергија и го прочистуваат организмот. Ова е особено полезна комбинација особено во зима затоа што:

Делува антимикробно,

Лекува кашлица и настинка,

Го зајакнува имунитетот,

Го чисти телото од токсини,

Го забрзува метаболизмот,

Помага при хроничен запек,

Ги неутрализира киселините во желудникот,

Ги смирува нервите,

Го отстранува лошиот мирис од устата.

Подмладува и ја прави еластична кожата.

0
    0
    Кошничка
    Вашата кошничка е празнаВрати се